Biz Sizi Arayalım
Fill out this field
Fill out this field

ya da
+90 548 878 60 01
+90 539 116 85 04

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

ICSI, PGD Tedavi Süreci

icsi pgd

ICSI, PGD  TEDAVİ SÜRECİ (Tüp bebek, Genetik Tanı)

PGD, embriyolarda 13, 18, 21, X ve Y (X ve Y cinsiyet kromozomlarıdır) kromozomlarına bakabilen bir genetik analiz teknolojisidir. PGD işlemi için embriyolar 5. Güne geldiğinde, sabah erken saatlerde biyopsi alınır. Sonuç 3 saat içerisinde çıkar ve aynı gün transfer yapılır. Sınırlı sayıda kromozom tarandığı için daha kısa sürede sonuç veren ve maliyet açısından daha uygun bir işlemdir.

Dünyada ve ülkemizde tüp bebek hastaları arasında giderek daha yaygın olarak kullanılan bu testin öncelikle kromozomal anomalili embriyo oluşturma riski yüksek çiftlerde uygulanması önerilmektedir.

  • İleri anne yaşı,
  • Cinsiyet kromozomları ile aktarılan hastalık hikayesi olan çiftlerde
  • Tekrarlayan düşükler,
  • Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemeleri varlığı,
  • Anne-baba adayında kromozomal hastalık taşıyıcılığı (translokasyon, inversiyon gibi)
  • Kromozomal anomalili bir gebelik geçmişi olan çiftlerde.

Tedavinin ilk aşamasına, hastadan rutin tetkikler istenerek başlanır.

Anne adayının, adet döneminin genellikle 2-4. gününde yumurtalarının olgunlaşması için iğne yapılarak ön tedaviye başlanılır. Bu ön tedavi için hastanın burada olması gerekmemektedir. Bulunduğu bölgede tercihen tüp Bebek bilgisi olan bir hekim ile bizim takibimizde olabilir. Eğer hasta isterse, takip sürecini merkezimizde de yapabilmektedir.

Ortalama 10-12 gün içinde yumurtalar hedeflenen olgunluğa ulaştığında yumurta toplama işlemi için randevusu ayarlanır.  Yumurtaların çatlaması için bizim belirleyeceğimiz saatte iğnesi yapılarak, bu uygulamadan yaklaşık 36 saat sonra yumurtalar anestezi altında toplanır. Yumurta toplama sırasında verilen anestezi ameliyat anestezisi değil, hastanın ağrı duymaması için yapılan derin sedasyon dediğimiz uyku halidir. Bu hafif anestezi şekline sedasyon denir ve hasta solunum makinesine bağlı değildir. Bu anestezinin süresi, toplanacak yumurta sayısına göre, sadece 10-15 dakika süreceğinden, anne adayı hiçbir sıkıntı yaşamamaktadır.

Yumurta toplama günü, baba adayından alınan sperm hücreleri, yumurtaların içine mikroenjeksiyon tekniğiyle enjekte edilir. Döllenen yumurtalar laboratuvar ortamında takip edilir ve 3. Günde her embriyodan birer hücre biyopsi ile alınarak incelenir. Taranan kromozomlardan sağlıklı olanlar tespit edildikten sonra embriyonun anne adayının rahmine transferi ile tedavimiz tamamlanır.

Bu tedavide hasta, daha önce gebe kalmış yada doğurmuş olsa da gebelik şansı hiçbir zaman %100 değildir. Gebelik oranı hastanın yaşına, yumurta sayısına ve embriyo kalitesine göre değişmektedir.

Sağlıkla Kalın

Kıbrıs Amerikan Tüp Bebek Merkezi

Merak Ettiklerinizi Sorun

Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurmanız yeterli. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak size dönüş sağlayacağız.

tüp bebek merkezi
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Kişisel verilerimin belirlenen şartlarda işlenmesine izin verdiğimi ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme’yi okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.
You need to agree with the terms to proceed

Doktorumuzdan Ücretsiz Görüşme Randevusu Alın

Şimdi sıra sizde! Binlerce mucizeden biri siz olun! Uzman Tüp Bebek Koordinatörümüz ücretsiz görüşmenizi hemen planlayacak, doktorumuz tedaviniz için size özel bir yol planı yapacaktır.

Size özel başarı oranınızı öğrenmek için vakit kaybetmeyin. Online görüntülü görüşme randevunuzu hemen planlayalım.

tüp bebek merkezi Kıbrıs