kıbrıs tüp bebek merkezi , sperm dondurma
Biz Sizi Arayalım
Fill out this field
Fill out this field

ya da
+90 542 866 60 04
+90 548 878 60 01
numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Sperm Dondurma

Sperm dondurma işlemi erkek üreme hücresi olan spermin erkekten alınarak ileri bir tarihte kullanılmak için laboratuvar ortamında dondurulması işlemine verilen addır.

Sperm Dondurma İşlemi Kimlere Yapılır?

 • Sperm miktarı düşük olduğunda ve kalitesinin düşük olduğunda,
 • Kanser gibi doğurganlığı etkileyen hastalıkların tedavisinden sonra doğurganlıklarını korumak isteyenlerin tedavilerinden önce,
 • Çocuk sahibi olma düşüncesini ileri tarihlere erteleyenlere,
 • Mesleki olarak yaralanma riski taşıyan meslekleri olanlara,
 • Üreme hücrelerini etkileyecek ameliyat geçirecek olanlara,
 • İnfertilite (kısırlık) tedavisinde gerektiğinde sperm üretemeyenlere,
 • Sperm bağışı yapacak olanlara sperm dondurma işlemi uygulanabilir.

Çiftlerin bir yıl boyunca korunmasız olarak düzenli cinsel hayatları olmasına rağmen gebelik elde edememeleri durumu infertilite (kısırlık) olarak tanımlanır. Erkekten kaynaklı infertilite durumu % 30 civarıdır. Sanılanın aksine erkeğin de doğurganlık oranı yıllar geçtikçe yaşın ilerlemesiyle azalır. Yapılan araştırmalar çocuk sahibi olmayı planlayan erkeklerin sağlıklı ve gençken doğurganlık şansının yüksek olması için sperm hücrelerinin dondurulmasını önerir.

Sperm Dondurma İşlemi Nedir?

Sperm dondurma işlemi erkekteki üreme hücresi olan spermin toplanması, anali edilmesi, dondurulması ve saklanılması işlemlerinin genel adıdır. Dondurulan spermler ilerleyen tarihlerde kişinin eşinde doğurganlık tedavisinde kullanılabileceği gibi çocuk sahibi olmak isteyip erkekten kaynaklı infertilite probleminden kaynaklı çocuk sahibi olamayan kişilerin de tedavisinde kullanılmak üzere bağış olarak kullanılabilir. Sperm bankacılığı olarak da bilinen bu yöntem genel olarak sperm dondurma işlemi olarak adlandırılır.

Sperm dondurma işlemi şu aşamaları içermektedir:

 • Çeşitli rutin tetkiklerin yapılması (HIV, hepatit, sifiliz testleri),
 • Sperm örneği verilmesi,
 • Verilen spermin kalitesinin ve miktarının laboratuvar ortamında analizi,
 • Alınan canlı spermin dondurulması,
 • Dondurulan spermlerin süresiz olarak saklanması.

Sperm Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Sperm Toplama: Sperm dondurma işleminin ilk aşaması erkekten sperm toplama işlemidir. Erkekten spermler toplanarak işleme başlanır. Sperm örneği iki farklı yolla verilebilir. Birinci yöntem, merkezimizde bulunan sperm toplama odalarında mastürbasyon yoluyla sperm örneği verilebilir. İkinci yol ise sperm sayısının yetersiz olduğu ve erkeğin mastürbasyonla sperm örneği veremediği durumlarda cerrahi müdahale yoludur. Bu yöntemde MESA, TESA, PESA işlemleriyle erkekten sperm toplanır. İşlemler genel ya da lokal anestezi ile yapılmaktadır. Sperm vermeden önce 3 günlük cinsel perhiz önerilmektedir. Cinsel perhiz sırasında erkek herhangi bir cinsel ilişki yaşamamalı ya da boşalmamalıdır. Perhiz süresinin uzatılması sperm kalitesi ve canlılığı açısından uygun olmayan bir durumdur. Yani sperm sayısını çoğaltmak için önerilen süreden daha uzun cinsel perhiz yapılmamalıdır. Çünkü sperm sayısı artarken sperm kalitesi ve hareketliliği düşmektedir.

Sperm Analizi: Toplanan spermler önce analiz edilir. Sperm analizinde sperm kalitesi, sayısı, hareketliliği tespit edilir. Sperm analizinde amaç en sağlıklı spermlerin seçilmesi ve dondurulmasıdır. Verilen sperm istenilen nitelikte değilse bir kez daha sperm örneği istenebilir. Analiz tamamlandıktan sonra gerekli değerlendirmeler yapılı ve alınan spermler -197 derecede özel olarak hazırlanmış sperm dondurma sıvısı kullanılarak dondurulur. Verilen spermler sıvı azot içinde yıllarca güvenli bir şekilde saklanır.

Sperm Dondurma İşlemi Nerede Yapılır?

Sperm dondurma işleminin güvenli ve düzgün bir şekilde yapılması için bu işlemin yapıldığı merkezin deneyimli alanında uzman ekibinin olması, altyapısı son teknoloji ile donatılmış bir laboratuvarının olması oldukça önemlidir. Merkezimiz uzun yıllardır güçlü altyapısı ve deneyimli ekibimizle sperm dondurma ve sonrasında çözme işlemini başarı ile uygulamaktadır.

Sperm Dondurma İşleminin Avantajları

Sperm dondurma sayesinde ileriki tarihlerde çocuk sahibi planlayan bir erkek sperm kalitesi yüksekken dondurulan bir spermle çocuk sahibi olabilme şansına sahip olacaktır. Böylece doğurganlık oranını da arttırmış olacaktır. Sperm dondurma işlemi ile doğurganlık oranı korunmuş olmaktadır. Ayrıca sperm dondurma işlemi infertilite problemine sahip yaşayan çiftlerin ya da lezbiyen bir çiftin çocuk sahibi olmasını sağlamaktadır. Ayrıca ağır tedavilerde üreme organlarının zarar göreceği durumlarda tedavi öncesi zarar görmemiş spermler dondurularak doğurganlığın korunması da sperm dondurma işlemi ile mümkün olabilmektedir.

Merak Ettiklerinizi Sorun

Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurmanız yeterli. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak size dönüş sağlayacağız.

tüp bebek merkezi
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Kişisel verilerimin belirlenen şartlarda işlenmesine izin verdiğimi ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme’yi okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.
You need to agree with the terms to proceed

Doktorumuzdan Ücretsiz Görüşme Randevusu Alın

Şimdi sıra sizde! Binlerce mucizeden biri siz olun! Uzman Tüp Bebek Koordinatörümüz ücretsiz görüşmenizi hemen planlayacak, doktorumuz tedaviniz için size özel bir yol planı yapacaktır.

Size özel başarı oranınızı öğrenmek için vakit kaybetmeyin. Online görüntülü görüşme randevunuzu hemen planlayalım.

tüp bebek merkezi Kıbrıs