ROSI

rosi tüp bebek tedavisi

İnfertilite yani günlük konuşma dilindeki karşılığıyla kısırlık bir çiftin 1 yıl süreyle korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamaması durumudur. İnfertilitenin %25-30 sebebi erkek faktörü kaynaklıdır. Erkek faktörü kaynaklı infertilite vakalarının %10 unda ejakulatta hiç olgun sperm bulunamaz yani erkek tıbbi karşılığıyla azospermiktir. Erkeklerin %0.8-1’i azospermiktir. Bu hastalarda çoğunlukla sebep sperm üretimindeki bozukluktur. Nadir görülen kromozomal anormallikler taranmalı, hormonel testler yapılmalı ve eğer tahlillerde sorun yoksa Tese yani testisin içine cerrahi olarak girerek alınan dokudan sperm ayrıştırılmalıdır. Tetkikler sonrası uygun hastalara tese uygulandığında  %43.7 oranında sperm elde edileceği gösterilmiştir. Kliniğimizde bu oran mikro Tese yöntemiyle %65-70 ‘lerdedir. İki ke tese yapılmasına rağmen matür yani olgunlaşmış sperm bulunamayan hastalarda tercih ettiğimiz bir yöntem olan ROSI ingilizce karşılığıyla round spermatid yani yuvarlak sperm öncülü hücre anlamına gelmektedir.

İl öncül hücre olan Primordial Germ Hücresinden mitoz bölünerek oluşan Spermatogonyumlar sonrasında tekrar mitoz bölünmeyle Primer Spermatositlere dönüşürler. Bu 3 sperm öncülü hücre grubu da 46 kromozom içerir ve yumurtayı dölleme yeteneğinden yoksundur. Primer Spermatositler ilk defa mayoz bölünerek yani genetik materyalini yarıya düşürüp 23 kromozomlu hale gelerek Sekonder Spermatositlere dönüşürler. Sonrasında ikinci mayoz bölünme gerçekleşir ve ortaya çıkan metamorfoz geçirmemiş yani farklılaşmamış sperm öncülü hücre olan Round Spermatid’dir. Round Spermatid olgun sperm hücresinden bir önceki basamaktır ve metamorfoz yani biçimsel olarak olgunlaşma sürecini geçirmemiş sperm öncülü hücredir.

tüp bebek tedavisi rosi
tüp bebek tedavisi rosi

Sperm üretim bozukluğu olan hastaların Tese materyallerinin %30 unda Round Spermatid bulunmuştur yani tese de dahi olgun sperm bulunmamayan hastaların %30 unda ROSI yöntemiyle gebelik elde etme şansı vardır. Üstelik elde edilen gebelikler ve doğan çocuklarda normal sperm hücresi kadar sağlıklı sonuçlar elde edilmiştir. Kıbrıs Amerikan Tüp Bebek Merkezi’nde uzman ve deneyimli Klinik Embriyoloji ekibimizle yüksek başarı oranlarıyla ROSI işlemini uygulamaktayız.