gebelikte 8. 9. 10. 11. 12. haftalar

Gebelikte 8. 9. 10. 11. 12. Haftalar

Gebelikte 8. Hafta

Gebeliğin 8’inci haftasına gelindiği zaman gebelik belirtileri artık rahatlıkla fark edilmeye başlanmakta ve bebekte bu haftayla birlikte anne karnında ikinci ayını doldurmaktadır.

Gebeliğin 8’inci haftasında bebeğin perdeli elleri, bacakları, göz kapakları, burnu ve sırtında ciddi gelişimler yaşandığı gibi bebeğin boyu da artık 1 cm uzunluğuna ulaşarak büyümesini sürdürmektedir. Bebeğe gebeliğin 8’inci haftasından sonra artık fetüs denilse de bebek beslenmesini plasentadan değil, halen yumurta kesesinden sürdürmektedir. Gebeliğin 8’inci haftasından itibaren bebeğin anne karnındaki gelişimi hızla sürmekte olup, bu dönemde plasenta olgunlaştığı için bebekte rahme tutunmaya başlamaktadır. gebelik sürecinin geneli çok kritik olduğu için anne adayının gebelik takibi yaparak gebeliği hafta hafta takip etmesi çok önemlidir. Ayrıca anne adayı gebeliğin 8’inci haftasına gelip gelmediğini de bu takip sayesinde öğrenebilir. Gebeliğin 8’inci haftasıyla birlikte gebeliğin yaklaşık 2 ayı geride bırakılmış olmakla birlikte geride kalan bu süreçte bebeğin kalp fonksiyonlarında rahatlıkla fark edilebilen değişimler gözlemlenmektedir. Sadece 1 dakika içerisinde bebeğin kalbi yaklaşık olarak 150 defa atmaktadır. Gebeliğin 8’inci haftasında görülen belirtiler çoğu zaman anne adayının vücut yapısına göre farklılık göstermektedir. Ancak bu haftada sık rastlanan belirtiler arasında baş dönmesi, mide bulantısı, aş ermesinin artması, baş ağrısı ve vajinal akıntı yer almaktadır.

Kıbrıs tüp bebek tedavisi

Gebelikte 9. Hafta

Anne adayı gebelik sürecinin 9’uncu haftasına gelip gelmediğini yaptığı gebelik takibi sayesinde öğrenmektedir. Anne adayı gebeliğin 9’uncu haftasına geldiği zaman ilk 3 aylık süreç denilen ilk trimesterin son ayının ilk haftasına da gelmiş bulunmaktadır. Gebelik süreci boyunca hem anne adayı, hem de bebek açısından günlük değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimlerde 9’uncu haftaya gelindiğinde anne adayında en sık rastlanan semptomlar arasında bulantı hissi, idrara çok sık çıkılması, kronik yorgunluk hissi ve sürekli açlık hissi yer almaktadır. Anne adayının ilk trimester periyodunu tamamlamasına sadece birkaç hafta kaldığından biraz sabırlı olması halinde bu gebelik semptomlarının çoğundan kurtulacağı için gebelik süreci daha keyifli hale gelecektir.

Gebelikte 10. Hafta

Gebelik süreci insan yaşamının en heyecanlı süreçlerinden birini oluştursa da özellikle anne adayı açısından yaşamın en zor süreçlerinden biridir. Gebeliğin ilk haftalarının çok problemli geçtiği bilinse de gebeliğin 8’inci haftasıyla birlikte anne adayının özellikle mide bulantısı ve kas ağrıları hissedilir seviyede azalmaktadır. Bu bir bakıma vücudun artık bebekle beraber yaşamaya alışması anlamına gelmektedir. Artık gebeliğin adeta kabus gibi olan o sıkıntılı süreçleri başarıyla geride bırakılmış ve anne adayı gebelikten daha keyif alır hale gelmiştir. Bebek, anne karnında geçen her günde büyümesini sürdürmektedir. Artık gebeliğin 10’uncu haftasına gelindiği içinde bir embriyo değil, artık kendisine fetüs denilmektedir. Fetüs dönemine gelen bebek, gelişimindeki en önemli süreci de tamamlamış sayılmaktadır. Bu dönemden itibaren anne adayını ve bebeği çok önemli değişim süreci beklemektedir. Çünkü fetüs, gelişimini insansı hatlara sahip olarak sürdürmektedir. Bu süreçle birlikte bebeğin dokuları ve organları çok hızlı büyümekte ve bebek, anne karnında cenin pozisyonu almaya başlamaktadır. Yine bu süreçle birlikte bebeğin birçok organı artık çalışmaktadır. Bebeğin boyu ise gebeliğin geride kalan süreçlerine kıyasla artık çok daha hızlı uzamaktadır. Gebeliğin 10’uncu haftasından itibaren anne adayının karnındaki şişkinlik daha da belirgin hale gelir. Böylelikle anne adayı etrafına artık hamile olduğunun görüntüsünü verir.

Gebelikte 11. Hafta

Gebeliğin 11’inci haftasına gelindiği zaman bebeğin boyu ortalama 2,54 cm ile 3,81 cm aralığına ulaşmaktadır. Bebeğin uzunluğu ortalama olgunlaşmış bir ceviz kadar düşünülebilir. Bebek bu uzunluğuyla bile anne karnında oldukça gelişmiştir. Gebeliğin 11’inci haftası bebeğin gelişimi açısından oldukça önemli aşamalar içermektedir. Bebek, bu hafta içerisinde anne karnında ellerini açıp kapamaya başlamakla birlikte bebeğin ayakları ultrasonda rahatlıkla fark edilir. Yine diş etlerinin altında küçük dişlerin oluşmaya başladığı ve kemiklerin büyük bölümünde hızlı sertleşmede bu hafta içerisinde gözlemlenir.

Gebeliğin 11’inci haftasında anne karnında esneme hareketini yapmakta ve anne karnını tekmelemeye başlamaktadır. Amniyon sıvısı içerisindeki bebeğin ultrason görüntüsündeki hareketleri o kadar narindir ki su balesi yapıyor zannedilir. Bebeğin hareketleri gebeliğin ilerleyen süreçlerinde daha hissedilir hale gelmektedir. Bebeğin hareketlerinin anne karnında sıkça hissedilmesi bebeğin gelişiminin ve büyümesinin sağlıklı olduğunu göstermektedir. Gebeliğin 11’inci haftasında anne adayının bebeğin hareketlerini hissetmesi imkansızdır. Anne adayının bebeğin hareketlerini hissetmesi için 2 aylık bir zamana daha ihtiyacı bulunmaktadır. Bebeğin gelişimini sürdüren diyaframında belli belirsiz hareketler olması ise hıçkırığa neden olmaktadır. Ancak bebeğin bu hıçkırıklarını anne adayının hissetmesi imkansızdır.

Gebelikte 12. Hafta

Anne adayının geçirmiş olduğu gebelik süreci uzmanlar tarafından üç ayrı dönemde ele alınmaktadır. Bu üç ayrı dönemin her birisine ise trimester dönem denilmektedir. Gebeliğin ilk trimester dönemi ise gebeliğin 12’inci haftasının bitmesiyle birlikte sonlanmaktadır. İlk trimester döneminin sonuna gelindiği zaman yani gebeliğin 12’inci haftası sonlandığında bebeğin boyu da yaklaşık 4 ila 7 cm aralığına ulaşmaktadır. Bu dönem sonunda bebeğin ağırlığı da 14 ila 20 gram aralığında değişmektedir. İlk trimester döneminde bebeğin bütün organları, kas dokuları ve kemikleri oluşmaya başladığı için bu döneme uzmanlar tarafından ayrı bir önem verilmektedir. İlk trimester döneminde sadece bebeğin değil, anne adayının vücudunda da bir takım değişiklikler gözlemlenmektedir.

Gebeliğin 12’inci haftasına gelindiği zaman hem anne adayı, hem de bebek açısından yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Gebeliğin 12’inci haftasında bebeğin el ve ayak parmakları artık birbirinden ayrılmıştır. Bebeğin parmakları oluştuğu için tırnaklarda da gelişme gözlemlenir. Gebeliğin 12’inci haftasına gelen anne adayı karnında taşıdığı bebeğin ultrason görüntüsünü merak etmektedir. Gebeliğin 12’inci haftasında bebeğin cinsel organı da ultrason görüntüsünde rahatlıkla fark edilebilir. Böylelikle anne adayı bebeğinin cinsiyetini öğrenmiş olur. Ancak bebeğin anne karnında durduğu o an ki pozisyon nedeniyle hekim tarafından cinsiyet tahmini yürütülemeyebilir. Bundan dolayı da bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi bir sonraki ultrason muayenesine kalabilir. Yine gebeliğin bu döneminde anne adayı bebeğinin kemik, organ, beyin ve kas gelişimi ile ilgili uzman hekimden bilgi alabilir. Gebelik sürecinin 12’inci haftasıyla birlikte anne karnındaki bebek artık minik bir insan görünümündedir.

gebelik süreci, hamilelik, hamilelik süreci
Biz Sizi Arayalım
Fill out this field
Fill out this field

ya da
+90 542 866 60 04
+90 548 878 60 01
numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Sorun

Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurmanız yeterli. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak size dönüş sağlayacağız.

tüp bebek merkezi
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Kişisel verilerimin belirlenen şartlarda işlenmesine izin verdiğimi ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme’yi okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.
You need to agree with the terms to proceed

Doktorumuzdan Ücretsiz Görüşme Randevusu Alın

Şimdi sıra sizde! Binlerce mucizeden biri siz olun! Uzman Tüp Bebek Koordinatörümüz ücretsiz görüşmenizi hemen planlayacak, doktorumuz tedaviniz için size özel bir yol planı yapacaktır.

Size özel başarı oranınızı öğrenmek için vakit kaybetmeyin. Online görüntülü görüşme randevunuzu hemen planlayalım.

tüp bebek merkezi Kıbrıs