tüp bebek tedavi sürecinde beslenme

Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Beslenme

Tüp bebek tedavisinin her aşaması, titizlikle bir bütün olarak ele alınmalıdır. Doğru atılan her minik adımda başarı yüzdeniz artacaktır. Sürecinizdeki önemli adımlardan biri de sağlıklı ve doğru beslenmedir. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak bu konuda sizleri bilgilendirmek amacıyla bu yazımızı paylaşıyoruz.

Tüp bebek tedavisinde düzenli beslenmek metabolizmanızı destekleyerek gebe kalma şansınızı arttıracaktır.  Uzak durulması gereken besinler konusunda da tedbirli olmanız gerekmedir.

Tedavi sürecinde;

200 mg’dan fazla kafein tercih edilmemeli, mümkünse hiç tüketilmemelidir.

İçeriği bilinmeyen, karışık bitki kürleri kullanılmamalıdır.

İşlenmiş gıdalar, fast food, şeker ilave edilmiş besinlerden kaçınılmalıdır.

Alkol tüketimi sınırlandırılmalı, mümkünse bu süreçte hiç tercih edilmemelidir.

Paketli gıdalardan kaçınılmalıdır.

Trans yağlardan uzak durulmalı, doymuş yağların tüketimi azaltılmalıdır.

Ödem söktürücü etkisi olan yiyecek ve içeceklerden keşinlikle uzak durulmalıdır. 

 • Tüp bebek tedavisi planlayan kadınların, ideal kiloda olması son derece önemlidir. Fazla kilo metabolizmanın doğal düzenini bozarak, gebelik şansını düşürür. Ancak tedavi öncesinde yapılan şok diyetler, kan hormon değerlerini ve bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Mümkünse uzman diyetisyen kontrolünde, tüm besin değerlerini içeren dengeli ve sağlıklı bir beslenme planı uygulanmalıdır.
 • Tüp bebek tedavisi öncesinde ve sonrasında, hücre üretimini arttıran, metabolizmayı güçlendirip enerji veren, hormonlarınızı dengeleyecek gıdalar tüketmeniz önemlidir.

Özellikle hücre üretimini arttıran gıdalar, embriyo transferi sonrasında vücudunuzun gebeliğe uyum sağlamasına yardımcı olur, gebe kalma şansınızı arttırır.

Tüp bebek tedavisi öncesinde çeşitli antioksidanlar verilebilir ancak yapılan çalışmalarda bu takviyelerin kadınlarda faydalı olmadığını gösteren yayınlar bulunmaktadır.

 • Tüp bebek tedavisine başlarken ilk yapmanız geren folik asit almaya başlamaktır. Pek çok güvenilir çalışmada, folik asit alımının (800 mcg/gün) tüp bebek tedavisinin başarısını arttırdığı, gebe kalmayı kolaylaştırdığı şeklinde yayınlar vardır.
 • Ayrıca soyadan zengin beslenmek, tüp bebek tedavisi sonrası, canlı doğum oranlarını arttırmaktadır.
 • Yeşil yapraklı sebzeler, badem, ceviz, fındık gibi doğal kuruyemişler protein, folik asit ve sağlıklı yağ içerikleri sebebi ile ideal besin grubundadırlar.
 • Tüp bebek tedavisinde mutlaka tüketmeniz gereken bir diğer gıda balık ve kırmızı ettir. Ancak etten geçebilecek enfeksiyonlara ya da balıkta birikebilecek civa gibi ağır metallere dikkat etmek gerekir. Kırmızı etin güvenilir yerlerden satın alınması ve iyi pişmesi gerekir. Balık olarak açık deniz balıkları ya da küçük balıklar tercih edilmelidir. Büyük dip balıklarından kaçınılmalıdır.
 • Tüp bebek tedavisinde trans yağ içerikli beslenmek gebe kalma sürecinizi olumsuz etkilerken, omega 3 alımı gebe kalmayı kolaylaştırarak size büyük avantaj sağlar.
 • Ayrıca bakliyatları bitkisel protein içermeleri sebebi ile hafta 2 defa tüketebilirsiniz. Bu sayede metabolizmanızı güçlendirip, gebelik ihtimalinizi arttırabilirsiniz.
 • Tüp bebek tedavi sürecinizde günde az 2 litre sağlıklı sıvı tüketmeniz faydalı olacaktır.
 • Kola, soda gibi gazlı içeceklerden uzak kalarak taze sıkılmış meyve suları, ayran vb faydalı içecekleri tercih etmelisiniz.

EMBRİYO TRANSFERİNDEN SONRA NE YEMELİ? 

 • Ödem söktürücü özelliği bulunmayan taze sebze ve meyveler
 • Süt ve süt ürünleri
 • Somon gibi omega-3 içeren besinler
 • Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar
 • Haşlanmış beyaz et ve haşlanmış bakliyat
 • Çiğ kuruyemişler

Eğer siz de tüp bebek tedavisi planlıyor ve bebek hayalinizi gerçekleştirmek istiyorsanız Kıbrıs Amerikan Tüp Bebek Merkezi ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Aklınıza takılan her türlü soru için lütfen bizi arayın.

+90 542 866 6004 numaralı telefondan bizi arayabilir ya da

info@amerikantupbebek.com mail adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

anne sağlığı, bebek sağlığı, gebelik süreci, hamilelik, tüp bebek tedavi süreci
Biz Sizi Arayalım
Fill out this field
Fill out this field

ya da
+90 548 886 60 00
+90 539 116 85 04

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Sorun

Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurmanız yeterli. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak size dönüş sağlayacağız.

tüp bebek merkezi
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Kişisel verilerimin belirlenen şartlarda işlenmesine izin verdiğimi ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme’yi okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.
You need to agree with the terms to proceed

Doktorumuzdan Ücretsiz Görüşme Randevusu Alın

Şimdi sıra sizde! Binlerce mucizeden biri siz olun! Uzman Tüp Bebek Koordinatörümüz ücretsiz görüşmenizi hemen planlayacak, doktorumuz tedaviniz için size özel bir yol planı yapacaktır.

Size özel başarı oranınızı öğrenmek için vakit kaybetmeyin. Online görüntülü görüşme randevunuzu hemen planlayalım.

tüp bebek merkezi Kıbrıs