kısırlığa sebep olan faktörler nelerdir

Kısırlığa Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

KISIRLIĞA SEBEP OLAN ŞEYLER

Genel olarak çiftlerin % 20 sinde erkek faktörlü, %30 unda kadın faktörlü, % 30 unda hem kadın hem erkek faktörlü kısırlık görülmektedir. %20 si ise herhangi bir sorun saptanamayan çiftlerden oluşur.

Yani günümüz teknolojisi ile tanı koyamadığımız, açıklanamayan kısırlık diye adlandırdığımız kategoridir.

Kadına bağlı kısırlığın en önemli sebepleri arasında yumurtlama bozuklukları,  yani yumurtlamanın düzensiz, seyrek ya da hiç olmaması, tüplerde kanallarda tıkanıklıklar, operasyonlar sonrası oluşabilen yapışıklıklar ya da enfeksiyon hastalıklarıdır. Bir diğer faktör ise endometriozis yani rahim içi kılıfının herhangi bir nedenle rahim dışına sıçraması durumudur.

Ayrıca kemoterapi ve radyoterapi tedavileri,  rahim ağzındaki polipler veya miyomlar, bu alanda doğuştan veya sonradan meydana gelen yapısal bozukluklar ve yine rahim ağzı salgısındaki bozukluklar, kadınlarda kısırlığa sebep olan faktörlerdir.

Erkeğe bağlı kısırlıkta ise sperm üretim bozuklukları, enfeksiyon sebebiyle kanalların tıkanması, doğumsal olarak üreme kanallarının olmaması ve spermin dışarı atılamaması, damar genişlemesi veya sperm üretiminin hiç olmaması yani azospermi, klinefelter gibi doğuştan kromozomal anomaliler, inmemiş testis sendromu, hipogonadizm gibi hormonal eksikliğe yol açabilen hipofiz hastalıkları, testis torsiyonu dediğimiz, testisin kendi etrafında dönmesi ve kanlanmanın azalması, testis tümörü ve yine kemoterapi, radyoterapi tedavileri erkeklerde kısırlığa sebep olan faktörlerdir.

Tüm bunlara ek olarak stres, sigara ve alkol kullanımı, obezite, genetiği değiştirilmiş gıdalar da kısırlığa sebep olan faktörlerdir.

Doğru merkez ve doğru doktor seçimi ile yukarıdaki faktörlerin büyük bir kısmı ortadan kaldırılabilir.

Ancak hiçbir şekilde kadından yumurta ve erkekten sperm elde edilemeyen durumlarda, genetik hastalığı olup, sağlıklı çocuk doğma ihtimalinin bulunmadığı çiftler, defalarca denemelerine rağmen kendi yumurta ve spermi ile kaliteli embriyosu gelişmeyen çiftler, embriyo donasyonu ile çok yüksek oranlarda gebelik elde etmektedirler.

Kıbrıs Amerikan Tüp Bebek Merkezi olarak, yumurta dönerlerimizi seçerken uluslararası kalite standartlarının getirdiği aşağıdaki süreçleri uyguluyoruz. Çiftin fiziksel özelliklerine ve kan gruplarına uygun verici (Donör) ile eşleştirerek başlar. Donörler yaşları genç, herhangi kısırlık problemi olmayan, genetik ve sağlıkla ilgili testleri yapılmış sağlıklı bireylerden seçilir.

Donörlerimizin Talesemi ve Kistik Fibrozis gibi genetik taşıyıcılık taramaları yapılmıştır. Tüm sağlıkla ilgili diğer kan testleri düzenli olarak tekrarlanır. Bu şekilde donörlerimizin çok yaygın görülen genetik hastalıklarının taşıyıcısı olmadıklarını da garanti ederiz.

Tüm donörlerimizin RECOMBINE taramaları yapılmıştır.

Tek bir test ile  250’den fazla gen, 250 den fazla genetik hastalık, 2000 den fazla mutasyon incelenebilmektedir. Bunlar hastanın transfer sonrası düşük riskini azaltmak, tekrarlayan gebelik kayıplarını önlemek, tedavinin başarı şansını artırmak ve aktarılabilecek hastalıkları engellemek amacı ile rutin olarak ek maliyet almadan yaptığımız taramalardır.

Gerekli durumlarda önerdiğimiz Invitae Kapsamlı Taşıyıcı Taraması, ( 569 a kadar gen ) çocuğunuzun genetik rahatsızlıklardan etkilenmemesi için genişletilmiş bir taramadır. Ayrıca tüm etnik kökenlerden kişiler için uygundur.

kıbrıs tüp bebek doktoru
kıbrıs tüp bebek doktoru

Merkezimizde alıcı ile donörün kimlik bilgileri gizli tutulmaktadır. Yasalar doğrultusunda alıcı ve donörün kimlik bilgileri asla paylaşılmamaktadır. Bu konuda kesin gizlilik ilkesi esas alınmaktadır.

Embriyo Donasyonu için kullanılan spermler; 1981 yılında kurulan ve o günden bu yana dünyanın en büyük, en güvenilir ve en geniş sperm havuzuna sahip olan Danimarka Cryos International ve Europan Sperm Bank’ tan özel sertifikalarıyla birlikte, özel azot tankları içinde getirilmektedir.

Sperm havuzumuza gelen bu spermler; pek çok detaylı testlerden geçirilmiştir. Genetik ve bulaşıcı hastalık testleri, psikolojik testlerin ve detayli aile anemnezlerinin olduğu özel sertifika ile gelmektedir.

Her hasta için sağlıklı bireylerden alınmış 10 ve üzeri M2 dediğimiz kalitede olgun yumurtaya hasta adına, yine baba adayına uygun seçilen sperm ile işlem yapılmaktadır. İyi gelişen embriyolardan hastanın durumuna ve yaşına uygun 2 embriyo transfer edilmektedir. Kalan embriyolardan iyi kalitede olanlar ise hasta adına dondurulup saklanmaktadır.

Tüm tedaviler, dijital aşamalı gizlilik ve güvenlik ile yapılır. Hastadan başka bir kişi (anne,baba, kardeş, akraba vs…) veya kurum ile hasta hakkında bilgi paylaşımı söz konusu değildir.

Bu işlemde yumurta bağışlayan yani donör yaşı genç ( 20-28 yaş arası) olduğu için gebelik oranı normal tüp bebeğe oranla oldukça yüksek hatta %80 ler ve hastaya göre üzerindedir.

Kliniğimiz, tüm departmanlarında çalışan tecrübeli ve referanslı ekibi ile öne çıkmaktadır. En son teknolojiyi ve güncel tedavileri takip ederek uzun yıllardır etik ve kaliteli hizmet vermektedir.

Daha detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tüp bebek ve donasyon tedavileri ile ilgili aklınıza takılan her türlü soru için lütfen bizi arayın.

+90 542 866 6004 numaralı telefondan bizi arayabilir ya da

info@amerikantupbebek.com mail adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

hamilelik, Kıbrıs tüp bebek tedavisi
Biz Sizi Arayalım
Fill out this field
Fill out this field

ya da
+90 542 866 60 04
+90 548 878 60 01
numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Sorun

Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurmanız yeterli. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak size dönüş sağlayacağız.

tüp bebek merkezi
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Kişisel verilerimin belirlenen şartlarda işlenmesine izin verdiğimi ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme’yi okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.
You need to agree with the terms to proceed

Doktorumuzdan Ücretsiz Görüşme Randevusu Alın

Şimdi sıra sizde! Binlerce mucizeden biri siz olun! Uzman Tüp Bebek Koordinatörümüz ücretsiz görüşmenizi hemen planlayacak, doktorumuz tedaviniz için size özel bir yol planı yapacaktır.

Size özel başarı oranınızı öğrenmek için vakit kaybetmeyin. Online görüntülü görüşme randevunuzu hemen planlayalım.

tüp bebek merkezi Kıbrıs