gebelikte hamilelikte şeker

Gebelikte Şekere Dikkat

Sağlıklı bir gebelik geçirmek sadece anne için değil aynı zamanda bebek doğduktan sonraki tüm yaşamını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Anne adayı bu süreci, sadece kadın doğum uzmanı ile değil beraberinde birkaç branştan da destek alarak geçirmesi gerekmektedir. Bu konuda dahiliye uzmanının dahil olduğu gebelik şekeri sadece annenin yaşamını değil, bebeğin de doğduktan sonra tüm hayatını etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Yaklaşık 26 Haftalıktan sonra ortaya çıkan gebelik şekeri, bebeğin gelişimini büyük risk altına alıyor. Annenin de sağlığı tehdit eden bir durum olsa da bu durumdan en çok etkilenen bebek oluyor. Çünkü bebek annenin yediklerinden beslendiği, için annede var olan şeker hastalığı direkt bebeğe geçebiliyor. Bunun için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile çalışan dahiliye hekimi de bu konuda annelerin daha dikkatli olması ve böyle bir durumu asla ihmal etmemesi gerektiği konusunda anne adaylarını uyarıyor. Peki gebelik şekeri nedir, neden oluşur gelin birlikte bakalım.

 Gebelik Şekeri Nedir

Gebelik şekeri adı verilen diyabet sorunu hamilelik sırasında annede gelişir ve doğum yaptıktan sonra kaybolan yüksek kan şekeridir. Gebeliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkar. Kadın doğum uzmanın genellikle 26 haftalıktan sonra geliştiği konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Hamilelik sırasında vücudunuz ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılamak için yeterli kan şekeri ve insülin kontrol etmeyen yardımcı hormonu üretemediği durumlarda gebelik şekeri ortaya çıkmaktadır. Gebelik şekeri ya da gebelik diyabeti doğum sırasında ve sonrasında hem anne hem de bebeği için tehlikeli olabilmektedir. Fakat zamanında tespit edilmesi takip edilmesi durumunda anne ve bebekte çeşitli sorunların ortaya çıkmasını engelleyebilir.

Gebelik Şekeri Türleri Nelerdir

Gebelik şekerinde T1 ve T 2 şeklinde iki tür diyabet bulunmaktadır. T 1 diyabet durumunda anne günlük insülin kullanmak zorundadır. Belirtileri ise aşırı susuzluk, sık idrara çıkma, sürekli açlık, bulanık görme, aşırı yorgunluk, kilo kaybı gibi semptomlar ortaya çıkabiliyor. Çoğunlukla çocukluk çağında ve genç erişkinlerde görülen bu diyabet türü diyabet vakalarını %5 ile %10’ unu oluşturmaktadır.

Tip 2 gebelik şekeri ise yaklaşık %90 ile %9’ini oluşturuyor ve günümüzde en yaygın diyabet şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Tip 2 şeker belirtileri ise böbrek enfeksiyonları, yavaş iyileşen mesane, sık sık idrara çıkma, susuzluk, yorgunluk ve sürekli açlık hissinin oluşmasıdır. Tip 2 diyabet şekli ise çoğunlukla, aşırı şişmanlık ileri yaştaki hamilelik önceki gebelikte oluşan diyabet ve aile öyküsü ile fiziksel hareketsizlikten dolayı kaynaklamaktadır

Gebelik Şekeri Belirtileri Nelerdir

Gebelik şekeri belirtileri nelerdir, günümüzde gebelikte en çok görülen sorunların başında gebelik şekeri geldiği için belirtileri de sık araştırılan konulardan birisi olmaktadır. Aslında gebelik şekeri olan anne adaylarında öyle hayati tehlike olacak ciddi bir belirti bulunmamaktadır. Bu durumun büyük bir bölümü şeker yüklemesi kan tahlili benzeri testleri sırasında öğrenilebilmektedir. Gebelik şekeri artmış anne adaylarında nadiren görülen belirtileri ise şu şekildedir;

 • Susuzluk hissi
 • Ağız kuruluğu,
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Yemek yedikten sonra uyuklama ve halsizlik hali
 • Sık sık idrara çıkma

Gebelik Şekeri Nedenleri

Gebelik şekeri nedenleri genellikle hamilelik sırasında plasenta kanınızda glikoz birikmesine neden olacak hormonlar oluşturmaktadır. Pankrasınız ise bunula başa çıkmak için çok fazla insülin yapabilir. Bununla birlikte kan şekerini seviyeniz artacak ve bunun sonucunda da gebelik şekeri adı verilen bu sorun ortaya çıkacaktır.

Peki Kimler Risk Altında

Gebelik şekerinde aslında tüm anne adayları risk altında olabilir. Çünkü hamilelik sırasında gelişen bir vakadır. Her hamileliğinde bir riskli yanları vardır. Ancak gebelik şekeri çok ciddi bir vakadır. Mutlaka takip edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte

 • 30 yaştan büyük hamile adaylarında
 • Ailesinde şeker hastalığı öyküsü bulunanlarda
 • Bir önceki doğumda kilolu bebek doğuranlarda ya da önceki hamileliğinde de gebelik şekeri öyküsü bulunanlarda
 • Oben kadınlarda

Gebelik Şekeri Tedavisi Nedir

Doğum öncesinde ve sonrasında hem anneyi hem de bebeği çeşitli komplikasyonlardan korumak için gebelik şekeri seviyesinin kontrol altına alınıp tedavi edilmesi gerekmektedir. En önemlisi tedavi sürecinde diyetisyen ya da beslenme uzmanlarında sağlıklı beslenmek ve hangi gıdaları tüketmeniz gerektiği konusunda bili alabilir ve diyet listesi hazırlatabilirsiniz. Eğer diyet yaparak gebelik şekeri seviyenizi aşağı çekemiyorsanız aşağıdaki tedavi seçeneklerinden doktorunuzun uygun gördüğünü uygulamanız gerekmektedir. Genellikle gebelik şekeri seviyesini düşürmek için insülin kullanımı önerilmektedir. Bunun dışında bebeği ve gebeliği yakından takip etmek, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve kan şekeri seviyesini izlemek olacaktır. Şeker ölçer aleti alarak her gün düzenli olarak yemeklerden önce ve sonrasında kan şekeri seviyenizi kendinizi evde ölçerek iniş çıkışları takip edebilirsiniz.

Gebelik Şekerinin Riskleri Nelerdir

Gebelik şekerini hem anne hem de bebek için çeşitli riskleri bulunmaktadır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorsanız mutlaka bu durumda hassas olmalısınız. Çünkü çocuğun tüm hayatını etkileyen sağlık sorunları oluşabilir. Gebelik şekerinin bebek için komplikasyonları şunlardır;

 • Kilolu bebek dünyaya getirme
 • Erken doğum
 • Solumun güçlüğü sendromu
 • Düşük kan şekeri
 • Doğumdan sonraki süreçte diyabet 2 tipiğini olması (yani bebeğiniz diyabetli olarak dünyaya gelir

Anne için riskleri ise şöyle sıralanabilir;

 • Erken doğum nedeni ile sezaryen ile doğum yapma
 • Doğumdan sonra diyabet 2 tipinin devam etmesi
 • İleriki zamanda tekrar çocuk dünyaya getirmek istediğinizde yine hamileliğinizde gebelik şekeri riskinin yüksek olması
 • Yüksek tansiyon ve preeklampsi
anne sağlığı, gebelik süreci, hamilelik, hamilelik süreci
Biz Sizi Arayalım
Fill out this field
Fill out this field

ya da
+90 548 878 60 01
+90 539 116 85 04

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Sorun

Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurmanız yeterli. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak size dönüş sağlayacağız.

tüp bebek merkezi
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Kişisel verilerimin belirlenen şartlarda işlenmesine izin verdiğimi ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme’yi okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.
You need to agree with the terms to proceed

Doktorumuzdan Ücretsiz Görüşme Randevusu Alın

Şimdi sıra sizde! Binlerce mucizeden biri siz olun! Uzman Tüp Bebek Koordinatörümüz ücretsiz görüşmenizi hemen planlayacak, doktorumuz tedaviniz için size özel bir yol planı yapacaktır.

Size özel başarı oranınızı öğrenmek için vakit kaybetmeyin. Online görüntülü görüşme randevunuzu hemen planlayalım.

tüp bebek merkezi Kıbrıs