hamilelikte kalsiyum desteği

Gebelikte Kalsiyum Desteği

Hamilelik süresince anne adaylarının takviye olarak alması gereken bazı mineral ve vitaminler vardır. Hamilelik döneminde kadınların normal zamanlara göre daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı olduğu bilinen bir gerçektir. Gebelik döneminde anne adayında eksik olan veya hiç bulunmayan vitamin ve mineraller hem anne adayında hem de bebekte çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Hamilelik süresince alınması gereken minerallerin en önemlisi kalsiyumdur. Kalsiyum desteği almak anne adayının ve bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Anne adayının gebelik sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlaması için oldukça önemli olan kalsiyum aynı zamanda bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için de gereklidir.

Kadınların hayatı boyunca kalsiyum desteğine ihtiyaç duydukları 3 dönem vardır. Bunlardan birincisi çocukluk- ergenlik dönemi ikincisi menopoz ve belki de en önemlisi gebelik ve emzirme dönemidir. Gebelik döneminde bebek her koşulda anne adayından ihtiyaç duyduğu kalsiyumu karşılar. Bu durumda anne adayında kalsiyum yetersizse bile bebek anne adayının depolarından bunu karşılamaya devam eder. Bunun sonucunda kalsiyumu yetersiz alan anne de kısa ve uzun vadede çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Kısa vadede spazm gibi kaslarda kasılmalar yaşanabilirken uzun vadede kemiklerdeki kalsiyum depoları azaldığından ileri yaşlarda artmış bir kemik erimesi problemi yaşanabilir.

Bu yüzden hem anne adayının sağlığı hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için kalsiyum desteğini günlük ve düzenli bir şekilde alınması gerekli bir durumdur. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak hamilelikte kalsiyum desteğinin önemini bu yazımızda her yönü ile açıklamaya çalıştık.

GEBELİKTE KALSİYUM DESTEĞİNİN ÖNEMİ

Anne adayının gebelik süresince kalsiyum desteği alması hem kısa vadede hem uzun vadede yaşanabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir. Hem hamilelik süresince yaşanacak şikâyetleri azaltmak hem de olası riskli durumların önüne geçilmesi için gereklidir.

Hamilelikte kalsiyum desteği almanın önemi aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Kemiklerin gücü ve güçlü kalabilmesi için oldukça önemlidir.
 • Dişlerin sağlığı için çok önemlidir.
 • Kan pıhtılaşma hücrelerinin etkin çalışması için önemi bir mineraldir.
 • Hormon salınımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için önemli ve gereklidir.
 • Kalsiyum kasların kasılması ve gevşemesine yardımcı olmaktadır.
 • Metabolizmanın etkin bir şekilde çalışmasında etkin bir mineraldir.
 • Erken doğum riskinin önüne geçer.
 • Düşük ihtimalini azaltır.
 • Düşük kilolu bebek doğumunun önüne geçer.
 • Gebelik döneminde yaşanan diş çürükleri, diş eti problemlerinin oluşmasını engeller.
 • Hamilelikte ortaya çıkan kas kasılmalarının, tansiyon problemlerinin, tırnakların sağlıksız olma durumlarının önüne geçer.
 • Gebelikte ortaya çıkan uykusuzluk, halüsinasyon görme gibi problemlerinin önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

Kalsiyum vücut tarafından üretilmeyen bir mineral olduğundan takviye olarak düzenli bir şekilde dışarıdan alınması gerekir. Kalsiyum ihtiyacının giderilmesi için kalsiyumdan zengin besinler tüketilebileceği gibi takviye olarak tablet ilaç olarak da alınabilir. Doğal yollardan kalsiyum yönünden zengin besinler tüketilmesi kalsiyum ihtiyacının karşılanması için öncelikli olmalıdır. Hem annenin gebelik döneminde kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan sıkıntıların en aza indirilmesi hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için doğal yollardan kalsiyum yönünden zengin besinler tüketilerek kalsiyum ihtiyacının karşılanması oldukça önemlidir. Bunun yanında bazı hallerde gebelik sürecinde özellikle hamileliğin son dönemlerinde doktorlar tarafından takviye olarak kalsiyum desteği için kalsiyum hapları önerilebilmektedir. Doktor tarafından önerilmeden kalsiyum hapları kullanılmamalıdır. Gerekli durumlarda kalsiyum ölçümleri yapıldıktan sonra hekimin gerekli gördüğü hallerde belli oranlarda gebeliğin son döneminde kalsiyum hapları tavsiye edilmektedir. kalsiyum ihtiyacını karşılamak için doğal yollardan kalsiyum yönünden zengin besinleri tüketirken D vitamini ile alınması da kalsiyumun vücut tarafından emiliminin daha iyi sağlanması açısından oldukça önemli bir konudur. Yani kalsiyum D vitamini ile birlikte alınırsa emilimi daha hızlı ve etkili olmaktadır. Bu anlamda kalsiyumun en iyi arkadaşı D vitaminidir denilebilir.

Kalsiyum vücut tarafından üretilmediği için destek olarak alınan bir mineraldir. Günlük kalsiyum ihtiyacınıza göre kalsiyumdan zengin besinler tüketilerek bu ihtiyaç karşılanabilir. Anne adayının günlük kalsiyum ihtiyacı ortalama 1200 mg’ dır. Kişi kendi ihtiyacı olan kalsiyum miktarına göre doktor ile birlikte bir beslenme programı hazırlayarak kalsiyum ihtiyacını karşılayabilir.

BESİNLERDEKİ KALSİYUM DEĞERİ

Doğal besin kaynaklarında bulunan kalsiyum miktarını bilmek hem doğal beslenmek açısından hem de günlük kalsiyum ihtiyacını hangi oranda aldığınızı bilmek açısından önemli bir durumdur. Kalsiyumdan zengin olan besinlerin başında süt ve süt ürünlerinin olduğu bilinmektedir. Peki, besinlerin içeriğindeki kalsiyum içeriği ne kadardır?

Süt Ve Süt Ürünlerinde Bulunan Kalsiyum Miktarı:

100 gram süt ve süt ürünü içindeki kalsiyum miktarı miligram olarak:

Süt tozunun içerisinde 950 mg, kaşar peynirinde 700 mg, çökelek lorunda 505 mg, yağlı beyaz peynirde 162 mg, inek sütünde 120 mg, yoğurtta 120 mg, kremada99 mg, yağsız beyaz peynirde ise 96 mg’ dır.

Kuru Bakliyat Gıdalarında Bulunan Kalsiyum Miktarı:

Susamın içinde 1200 mg, bademin içinde 254 mg, soya fasulyesinde 226 mg, fındığın içinde 209 mg, yeşil fıstıkta 140 mg, nohutta 134 mg, barbunyada 128 mg, fasulyenin içinde 86 mg, ceviz içinde 84 mg, baklanın içinde 77 mg, mercimekte 68 mg, yer fıstığında 66 mg, bezelyenin içerisinde 64 mg, kestanede ise 30 mg oranında kalsiyum bulunmaktadır.

Et Ürünlerinde Bulunan Kalsiyum Miktarı
100 gram et ürünleri içindeki kalsiyum miktarı miligram olarak:

Balıkta 50 mg, 1 yumurta içerisinde 25 mg, tavuk etinde 15 mg, karaciğerde 10 mg, sığır etinde 8 mg, koyun eti: 7 mg, 3 adet sosiste 7 mg, 5 dilim salamın içinde 7 mg kalsiyum bulunur.

Meyve Çeşitlerinin İçinde Bulunan Kalsiyum Miktarı
100 gram meyve içindeki kalsiyum miktarı miligram olarak:

İncirin içerisinde 54 mg, limonda 41 mg, portakalın içinde 34 mg, mandalinada 30 mg, kayısının içerisinde 30 mg, kirazda 30 mg, çileğin içinde 29 mg, üzümde 15 mg, kavunun içinde ise 15 mg oranında kalsiyum bulunmaktadır. Muzun içerisinde 10 mg, erikte 10 mg, narda 10 mg, elmanın içerisinde 6 mg, ayvada 6 mg, karpuzun içerisinde 6 mg, şeftalide 6 mg, armutta ise 6 mg kalsiyum vardır.

Tahıl Ürünlerinin İçinde Bulunan Kalsiyum Miktarı:
100 gram tahıl ürünü içerisindeki kalsiyum miktarı miligram olarak: bisküvide 217 mg, tarhananın içine 78 mg, arpada 50 mg, bulgurun içinde 40 mg, ekmekte 20 mg, makarnanın içinde 16 mg, pirinçte 14 mg, mısırın içerisinde ise 9 mg kalsiyum bulunur.

Sebze Çeşitlerindeki Kalsiyum Miktarı:
100 gram sebze ürünleri içerisindeki kalsiyum miktarı miligram olarak:

Asma yaprağında, 392 mg, ıspanakta 80 mg, semizotunda 79 mg, marulda 79 mg, bamyanın içerisinde 78 mg, pırasada 56 mg, taze fasulyede 55 mg, enginarda 50 mg, baklanın içinde 48 mg, lahanada 43 mg, karnabaharda 38 mg, havucun içinde 35 mg, soğanda 34 mg, bezelyede 25 mg, patlıcanın içinde 23 mg, pancarda 20 mg, kabakta 19 mg, salatalıkta 16 mg, yeşilbiberde 12 mg, patateste 12 mg, domatesin içinde ise 7 mg kalsiyum bulunur.

Diğer Bazı Gıdaların İçindeki Kalsiyum Miktarı (100 gr)

Tahin helvasında 91 mg,  balda 15 mg, pekmezde 400 mg, tereyağında 19 mg, margarinde 4 mg, siyah zeytin içerisinde 77 mg, yeşil zeytinde ise 90 mg kalsiyum bulunmaktadır.

Biz Sizi Arayalım
Fill out this field
Fill out this field

ya da
+90 548 886 60 00
+90 539 116 85 04

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Sorun

Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurmanız yeterli. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak size dönüş sağlayacağız.

tüp bebek merkezi
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Kişisel verilerimin belirlenen şartlarda işlenmesine izin verdiğimi ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme’yi okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.
You need to agree with the terms to proceed

Doktorumuzdan Ücretsiz Görüşme Randevusu Alın

Şimdi sıra sizde! Binlerce mucizeden biri siz olun! Uzman Tüp Bebek Koordinatörümüz ücretsiz görüşmenizi hemen planlayacak, doktorumuz tedaviniz için size özel bir yol planı yapacaktır.

Size özel başarı oranınızı öğrenmek için vakit kaybetmeyin. Online görüntülü görüşme randevunuzu hemen planlayalım.

tüp bebek merkezi Kıbrıs