hamilelikte yürüyüş yapmak

Hamilelikte Yürüyüş Yapmak

Yürüyüş Neden Önemlidir?

Hayatımızın her döneminde gerekli ve önemli bir spor aktivitesi olan yürüyüşün sağlığımız üzerinde sayılamayacak kadar olumlu etkisi bulunmaktadır. Günümüz dünyasında iş yaşamının yoğun çalışma temposu ya da hayat şartları insanlara spor yapmak için fırsat tanımamaktadır.

Bütün bunların üzerine stres sonucu çağımızın rahatsızlığı olarak bilinen obezite gündeme gelmektedir. Sağlıklı yaşam için birkaç önemli noktaya dikkat edilerek sağlıklı bir vücutla hayatımızı sürdürmek oldukça basittir. Vücudun fiziksel olarak çok fazla değişikliğe uğradığı dönemlerden biri hamilelik sürecidir. Gebelik döneminde yapılacak egzersizlerle kilo dengesini korumak ve bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirmek, anne karnındaki bebeğin de sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi mümkündür. Bu dönemde yapılacak her gün düzenli olarak yapılacak yürüyüş vücudun sağlıklı kalması için önemli katkılarda bulunacaktır. Kalp ve damar sağlığı için de oldukça faydalı bir egzersiz olan yürüyüşün faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Alzheimer rahatsızlığına karşı koruyucu etki sağlar.
 • Kalbin düzenli bir şekilde çalışması için destekte bulunur.
 • Kişiyi ruh sağlığı ve fiziki sağlığı bakımından rahatlatır.
 • Kan basıncının dengelenmesini sağlar.
 • Kan dolaşımını düzenler.
 • Kolesterolün dengelenmesini sağlar.
 • Kemik ve kas gelişimi bakımından yararlıdır.
 • Uyku düzenini sağlar, kaliteli bir uyku için önemli etkileri vardır.
 • Hücre yapısını destekleyerek bağışıklığın güçlenmesini sağlar.
 • Kilo kontrolünün sağlanması için yağ yakımını hızlandırır.
 • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE YAPILACAK SPOR VE EGZERSİZLER NELERDİR?

Pilates, hafif tempolu yürüyüş, yoga, yüzme gebelik döneminde yapılacak ve bu dönemin sağlıklı geçmesine yardımcı olacak sporlardandır. Bunların içerisinde yer alan yürüyüş ise herhangi bir ekipman gerektirmediği için anne adaylarının kolaylıkla yapabileceği ve oldukça faydalı bir egzersizdir.

HAMİLELİKTE YÜRÜYÜŞ YAPMANIN ÖNEMİ

Gebelik döneminde kadınların fiziksel ve ruhsal açıdan rahatlamasını sağlayan egzersizlerden biri olan yürüyüşün çok önemli etkileri vardır. Doktora danıştıktan sonra yürüyüş yapılmasında herhangi bir sakınca görülmediği tespit edildikten sonra anne adaylarının yapabileceği en rahat egzersiz yürüyüştür.

Gebelik sürecinde hareketsiz kalmak, sağlıksız bir yaşam tarzını benimsemek bazı sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olabilmektedir. Hamilelik döneminde birçok anne adayında görülen bel, boyun ve sırt ağrılarını spor yaparak en aza indirmek, önlemek spor yaparak mümkün olabilmektedir. Bunlardan dolayı hem anne adayının hamilelik dönemini sağlıklı bir şekilde geçirmesi ve tamamlaması için hem de anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için yürüyüş oldukça etkili bir egzersizdir.

Gebelik döneminde yürüyüş yapmak öncelikle anne adayının görüntüsünü etkiler. Fit bir görüntü sağlar. Bunun yanında anne adayı gün içerisinde kendisini zinde hisseder. Yürüyüş anne adayının kendisini hem fiziksel hem ruhsal açıdan oldukça etkilidir.

Gebelik döneminde anne adayının hormonlarında olan değişiklik nedeniyle kaygı, stres oldukça fazla hissedilir. Düzenli olarak yürüyüş yapmak anne adayının kaygılı ruh halini azaltır, yaşanan stresin azalmasını sağlar. Endorfin hormonunun salgılanmasına yardımcı olarak anne adayının kendini mutlu hissetmesine yardımcı olur.

Hamilelik dönemi boyunca düzenli bir şekilde hafif tempolu yürüyüş yapmak anne adayının aşırı kilo almasının da önüne geçerek kilo kontrolü sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Hamilelik döneminde normalden fazla alınan kilolar hamilelik döneminin sağlıksız bir şekilde tamamlanmasına neden olmaktadır. Doğum sürecinde yaşanabilecek olumsuz durumlara yol açan aşırı kilo alımı bebeğin de sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Normal seviyelerde alınan kilo gebelikte görülen diyabet riskini azaltır. Doğumun daha kolay gerçekleşmesini sağlar. Bu dönemde yapılan düzenli yürüyüşler kan basıncını dengeleyerek tansiyonu normal seviyelerde tutar. Kolesterolün yükselmesini önler. Böylece hamilelik döneminde görülebilen preeklamsi (gebelik zehirlenmesi) riskini de ciddi oranda azaltır. Hamilelik döneminde yapılacak düzenli yürüyüşler kasları kuvvetlendirir, esnek bir vücuda sahip olunmasını sağlar ve bu sayede doğumun kolay gerçekleşmesini sağlar.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE YÜRÜYÜŞ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Eğer hamilelik dönemi herhangi bir sağlık problemi ya da bu dönemde yürüyüş yapılmasına engel bir durum yoksa hamileliğin ilk haftalarından itibaren yürüyüş yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Gebelik dönemi boyunca düzenli olarak her gün ya da gün aşırı yapılacak yürüyüş anne adayına birçok açıdan yarar sağlayacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki düşük riski ya da yürüyüş yapmaya engel bir durumun varlığında doktora danışmadan bu tür egzersizler yapmak uygun değildir. Hamilelik döneminde yapılacak sporlar ve egzersizler için mutlaka doktora danışılmalı olumsuz bir durum olmadığı tespit edildiğinde bu dönemde spor ve egzersizler yapılmalıdır.

Hamilelik süreci her anlamda çok hassas bir dönemdir. Her konuda özenli ve dikkatli davranılması gereken bu dönemde spor ve egzersiz yapılırken de dikkat edilmesi gereken konular vardır. Günlük hayatımızın neredeyse bir parçası olan yürüyüş yaparken de yine dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır.

Hamilelik döneminde yürüyüş yapacak anne adayları öncelikle doktora danışarak yürüyüşün kendileri için uygun bir fiziksel aktivite olup olmadığını öğrenmelidir. Yürüyüş yapmaya engel bir durum yoksa gebeliğin her döneminde hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir. Bunun için en başta yürüyüş yapmaya uygun bir ayakkabı tercih edilmelidir. Yürüyüşe uygun olmayan ayakkabılarla uzun süreli yürüyüşler yapmak faydadan çok zarar getirebilir. Özellikle bu dönemde ayaklara daha fazla yük bineceği için anne adayları kendilerini zora sokmayan ayak sağlığını koruyan yürüyüşe uygun ayakkabılar tercih etmelidir.

Hamilelerin yürüyüş yaparken dikkat etmesi gereken bir diğer husus da yürüyüş esnasında giydikleri kıyafetlerdir. Sıkmayan, rahat kıyafetler giymek bu dönem için uygun bir tercih olacaktır. Ayrıca giyilen kıyafetlerin kumaş kalitesi de oldukça önemlidir. Terletmeyen, içinde bulunulan mevsim koşullarına uygun kalınlıkta kıyafetler tercih edilmelidir.

Verimli bir yürüyüş yapılması için yürüyüş saatlerinin iyi planlanması gerekmektedir. Mevsim koşulları göz önünde bulundurularak yürüyüşe uygun saatlerde egzersiz yapılmalıdır. Örneğin yaz mevsiminde güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde yürüyüş yapmak tavsiye edilmez. Bunun yanında yürüyüş yapmak için en ideal saatler havanın açık ve temiz olduğu sabah saatleridir.

Normal hayat şartlarında da olduğu gibi günlük hayatta asansör yerine merdiven kullanmak, çalışılıyor ise molalarda ayağa kalkıp kısa yürüyüşler yapmak, yürüme mesafelerinde araç değil de yürümeyi tercih etmek, akşam yemeklerinden 1 saat sonra hafif tempolu yürüyüşler yapmak, hamilelik döneminin sağlıklı geçmesi için tavsiye edilebilecek günlük egzersizler olabilir.

Ayrıca bunların yanında;

 • Çok hızlı yürümemeye,
 • Yemeklerden hemen önce ya da hemen sonra yürüyüşe çıkmamaya, öğünlerden yaklaşık bir saat sonra yürüyüş yapmaya,
 • Yorulduğunuzda hemen mola vermeye,
 • Beraberinizde hep su bulundurmaya ve her 10 dakikada bir su içmeye,
 • Rahat bir yürüyüş ayakkabısı kullanmaya,
 • Zorlu hava koşullarında yürüyüş yapmamaya,
 • Bu dönemde vücudun ağırlık merkezi değiştiğinden dengenizi koruyacak şekilde yürüyüş yapmaya özen göstermelisiniz.
gebelik süreci, hamilelik, hamilelik süreci
Biz Sizi Arayalım
Fill out this field
Fill out this field

ya da
+90 548 878 60 01
+90 539 116 85 04

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Sorun

Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurmanız yeterli. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak size dönüş sağlayacağız.

tüp bebek merkezi
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Kişisel verilerimin belirlenen şartlarda işlenmesine izin verdiğimi ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme’yi okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.
You need to agree with the terms to proceed

Doktorumuzdan Ücretsiz Görüşme Randevusu Alın

Şimdi sıra sizde! Binlerce mucizeden biri siz olun! Uzman Tüp Bebek Koordinatörümüz ücretsiz görüşmenizi hemen planlayacak, doktorumuz tedaviniz için size özel bir yol planı yapacaktır.

Size özel başarı oranınızı öğrenmek için vakit kaybetmeyin. Online görüntülü görüşme randevunuzu hemen planlayalım.

tüp bebek merkezi Kıbrıs