endometriozis farkındalık ayı mart

Mart Endometriozis Farkındalık Ayı

Endometriozis rahim duvarı dokusunun rahim dışında bulunması durumudur. Sıklıkla tüplerde, yumurtalıklarda, rahim etrafında, karın boşluğunu kaplayan zarlarda yerleşerek yapışıklıklara yol açar.

Bu yapışıklıklar tüplerde olduğunda yumurtayı yakalayıp rahme ulaştıran ve döllenmenin gerçekleştiği yer olan tüplerde fonksiyon bozukluğuna yol açar. Endometriozis yumurtalıklarda yer alırsa kist oluşumuna yol açar ve bu kistlere endometrioma yani çikolata kisti denir. Bu kistlerde yumurtalıklarda yer kaplayarak üreme kapasitesini düşürürler. En sık şikayet adet sancısıdır. Dünyada 200 milyon kadını etkileyen endometriozis kısırlık tanısı almış hastaların %35’inde mevcuttur. Endometriozis tanısı almış kadınların ise %40’ı tüp bebek uygulaması yapılmadan gebe kalamaz. Bu kadar sık görülen ve tanısı sadece gözle görerek yani cerrahiyle konulabilen endometriozis çoğu zaman gözden kaçırılmaktadır. Kıbrıs Amerikan Tüp Bebek merkezi olarak endometriozis farkındalık ayında bu önemli hastalığa dikkat çekmek istedik.

Biz Sizi Arayalım
Fill out this field
Fill out this field

ya da
+90 542 866 60 04
+90 548 878 60 01
numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Sorun

Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurmanız yeterli. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak size dönüş sağlayacağız.

tüp bebek merkezi
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Kişisel verilerimin belirlenen şartlarda işlenmesine izin verdiğimi ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme’yi okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.
You need to agree with the terms to proceed

Doktorumuzdan Ücretsiz Görüşme Randevusu Alın

Şimdi sıra sizde! Binlerce mucizeden biri siz olun! Uzman Tüp Bebek Koordinatörümüz ücretsiz görüşmenizi hemen planlayacak, doktorumuz tedaviniz için size özel bir yol planı yapacaktır.

Size özel başarı oranınızı öğrenmek için vakit kaybetmeyin. Online görüntülü görüşme randevunuzu hemen planlayalım.

tüp bebek merkezi Kıbrıs