hafta hafta hamilelik ilk haftalar

Hafta Hafta Gebelik – İlk Haftalar

Hamilelik sürecinde haftalar ilerledikçe yaşanan yeni gelişmeler bebek sahibi olmayı büyük bir heyecanla bekleyen çiftler tarafından merak edilmektedir. Hamilelikte haftalar ilerledikçe bebek gelişmekte ve anne vücuduna uyum sağlamaktadır.

Kıbrıs tüp bebek merkezi

Gebelik süreci anne adayının son adet tarihi baz alınarak 40 hafta sürmektedir. Anne adayının hamilelik sürecini hafta hafta takip etmesi için kaç haftalık hamile olduğunu bilmesi gerekmektedir. Bunu öğrenmek içinde gebelik hesaplama aracı kullanılmaktadır.

Gebe kalınmaya karar verildiği andan itibaren dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar ise şöyledir;

  • Sağlıklı ve dengeli beslenme tarzı
  • Doğum öncesi bakım olarak da adlandırılan gebelik bakımı
  • Doğum ile ilgili alınması gereken kararlar
  • Gebelikte sık rastlanan problemlerin üstesinden gelinmesi
  • Hafta hafta gebelik sürecinde ters giden bir şeyler olduğunda öncelikle bilinçli davranılması

Anne adaylarının gebelik sürecini bilinçli bir şekilde takip etmesinde anne adaylarına rehberlik edecek hafta hafta gebelik sürecini bu yazımızda ele aldık. İşte ilk haftadan son haftaya kadar gebelik sürecinde yaşananlar;

Gebelikte İlk Hafta

Erkeğin sperminin kadının yumurtasını döllemesi sonucunda zigot olarak adlandırılan döllenmiş yumurta rahim içerisine yerleşerek gelişmeye başlar ve bunun sonucunda canlı bir dokunun oluşmasıyla gebelik süreci başlamış olur. Gebelik süreci her şey normal seyrettiği takdirde 9 ay 10 gün sürmektedir. Gebelik sürecinin ilk haftalarda belirlenmesi neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni hamileliğin ilk olarak kan testiyle belirlenebilmesidir. Kan testinde gebeliğin belirlenmesi içinde en az 1 hafta ile 10 günlük bir süre geçmelidir. İlk önce kanda görülen gebelik, belli bir süre sonra idrarda da göründüğünden eczanelerde satılan basit hamilelik testinin sonucuna göre de gebe kalınıp kalınmadığı anlaşılabilir. Gebelik sürecinin ilk haftasında bebek henüz bir embriyo olduğu için anne adayının vücudunda belirgin bir fiziksel değişikliğe rastlanmaz.

Gebelikte 2. Hafta

Gebelik süreci boyunca anne adayının bedeninde birçok değişim yaşanmaktadır. Değişimin en hızlı yaşandığı haftalardan biri de gebeliğin 2’inci haftasıdır. Anne adayı, gebeliğin 2’inci haftasında kendisini daha gebe olarak hissetmese de vücut tarafından hamilelik hormonları üretilir. Gebeliğin 2’inci haftasında menstrüasyon döngüsünün sonlanmasıyla birlikte sadece hormonal değil, fiziksel olarak da anne adayının vücudunda birçok değişim yaşanmaktadır. Embriyonun rahim içerisinde tutunması için endometrium denilen rahim duvarı kalınlaşmaktadır. Rahim bölgesinde kanlanmanın artmasıyla bebeğin temel gereksinimleri karşılanmaktadır. Anne adayının vücudu uzun sürecek bir gebelik dönemine hazırlık yaptığı için gebeliğin 2’inci haftası büyük önem arz etmektedir. Gebeliğin 2’inci haftasında anne adayı vitamin takviyesine gerek duyuyorsa, kullandığı ama bırakması gereken ilaçlar varsa mutlaka hekimiyle irtibata geçmelidir. Gebelik plansız olarak gerçekleşmişse ve daha önceden folik asit takviyesi alınmaya başlanmadıysa bu haftadan itibaren folik asit takviyesine başlanmalıdır. Çünkü folik asit takviyesi bebeğin sinir ve beyin sisteminin sağlıklı gelişmesi bakımından oldukça önem taşımaktadır. Yine bu haftadan itibaren yüksek besin değerlerine sahip olan sebze ve meyveler bol miktarda tüketilmelidir. Hamilelik yogası gibi fiziksel aktivitelere başlanması bakımından en uygun hafta 2’inci haftadır. Ancak gebelik süreci boyunca sadece hekim tarafından önerilen egzersizler yapılmalı ve ağır egzersizler yapmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Bebeğin gelişiminin sağlıklı olması için sigara ve alkol başta olmak üzere bütün zararlı alışkanlıklar terk edilmelidir. İkinci haftada anne adayının vücudundaki hormon seviyeleri yükseldiği için uyku hali, halsizlik, baş dönmesi gibi şikayetlere çok sık rastlanmaktadır. Anne adayı bu tür şikayetlerle etkili bir şekilde mücadele etmek için gün içerisinde bol su tüketmeli, kafein tüketimini mümkün olduğunca kısıtlamalı ve bir diyetisyene başvurarak sağlıklı bir diyet yapmalıdır.

Gebelikte 3. Hafta

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, gebeliği büyük bir heyecan içerisinde beklemektedir. Gebelik süreci ise yaşamdaki en önemli süreçlerden biridir. Bu sürecin en kritik dönemlerinden birini ise gebeliğin 3’üncü haftası oluşturmaktadır. Gebeliğin 3’üncü haftası için toplumda genellikle daha erken değerlendirmesi yapılsa da uzmanlar, gebeliğin 3’üncü haftasını gebelikte en belirleyici hafta olarak değerlendirmektedir. Gebelik sürecinde anne adayının vücudunda çok farklı değişimler yaşandığı için özellikle anne adayının kafasında bir takım sorular belirebilmektedir. Gebelik sürecinin anne adayı açısından en önemli haftası olan 3’üncü haftada anne adayında genellikle klasik gebelik belirtileri olarak kabul edilen belirtiler ortaya çıkar. Gebeliğin 3’üncü haftasında anne adayında mide bulantısı, kusma, duygu durumunda belirgin değişiklikler, baş dönmesi, koku ve tat duyularında hissedilir hassaslaşma gibi belirtilere çok sık rastlanır. Yine bu belirtilere midede ağrı hissi, aş erme ve uykusuzluk eşlik edebilmektedir. Gebeliğin 3’üncü haftasında sperm ve yumurta döllenerek embriyoyu oluşturmaktadır. Bu döllenme işleminin gerçekleşmesinin ardından yukarıda söz edilen gebelik belirtileri anne adayında gözlemlenmeye başlanır.

Gebeliği 3’üncü haftasında anne adayı gerek belirtiler, gerekse de içgüdüleri sayesinde gebe kaldığı yönünde bir fikir edinerek gebelik testi yapabilir. ‘Gebeliğin 3’üncü haftasında yapılan idrar testiyle gebelik kesin belli olur mu?’ sorusunun yanıtı çok fazla araştırılmaktadır. Gebeliğin 3’üncü haftasında yapılan idrar testi neredeyse yüzde 100’e yakın bir sonuç vermektedir. Vücutta bulunan ve gebelik süreci boyunca plasentanın üretimini gerçekleştirdiği İnsan Koryonik Gonadotropini (hCG) hormonunun salgılanmasının az olması nedeniyle test sonucu negatif çıkabilir. Ancak vücut bu hormonu kısa süre sonra yeniden yoğun olarak salgılamayı sürdürdüğünden dolayı en doğru sonucun elde edilmesi için test birkaç gün sonra yenilenmelidir. Rahat ve pratik olarak uygulanabilen hamilelik testleriyle anne adayı 3’üncü hafta gebelikte gebe kaldığını rahatlıkla anlayabilir.

gebelik süreci, hamilelik
Biz Sizi Arayalım
Fill out this field
Fill out this field

ya da
+90 548 878 60 01
+90 539 116 85 04

numaralı telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

Merak Ettiklerinizi Sorun

Danışmak istediğiniz sorularınızla ilgili bilgi almak için
iletişim formumuzu doldurmanız yeterli. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak size dönüş sağlayacağız.

tüp bebek merkezi
Fill out this field
Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Kişisel verilerimin belirlenen şartlarda işlenmesine izin verdiğimi ve Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme’yi okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.
You need to agree with the terms to proceed

Doktorumuzdan Ücretsiz Görüşme Randevusu Alın

Şimdi sıra sizde! Binlerce mucizeden biri siz olun! Uzman Tüp Bebek Koordinatörümüz ücretsiz görüşmenizi hemen planlayacak, doktorumuz tedaviniz için size özel bir yol planı yapacaktır.

Size özel başarı oranınızı öğrenmek için vakit kaybetmeyin. Online görüntülü görüşme randevunuzu hemen planlayalım.

tüp bebek merkezi Kıbrıs